Hakkımızda

KIRVAR AŞİRETİ

Kırvarlılar Zaza kökenlidirler. Kökü 1150’li yıllara Afganistan da Delhi bölgesinde hüküm sürmüş Gurlulara dayanır. Kırvarlar’ın Siverek’teki saygınlığının temelleri eşitliği savunmasından zulme ve haksızlığa karşıtlığından gelmektedir,3 bin kadar silahlı mensupları vardır.

Siverek merkezde yaklaşık 30 bin köylerde ise 15 bin civarında nüfusu bulunmaktadır. Diğer İl ve İlçelerde ise yaklaşık 60 bin civarında, toplamda ise 100 bine aşkın nüfusu bulunmaktadır.

1

2, 3 ve 4. dönemde Siverek’te Milli Mücadele’ye destek veren Kırvar Aşireti reisi Odabaşı Zade Mahmut Efendi Meclis’e girdi.1957 seçimlerinde CHP Şanlıurfa’daki milletvekillerinin tamamını çıkardı.

1996 seçimlerinde, aşiret reisi Ahmet Karavar’ın Refah Partisinden milletvekili olmasıyla tekrar siyasete atılmıştır. Kırvarlılar Çermik ve Siverek arasındaki bölgede en fazla köye sahip olan aşirettir.

2

Diyarbakır-Siverek, Siverek-Hilvan, arasında da köyleri bulunup toplamda 116 köyü bulunmaktadır. Şanlıurfa’nın kurtuluşuna en fazla milis veren aşirettir.

Gönümüzde Kırvarlar’ın büyük çoğunluğu Siverek merkezde ve diğer büyük şehirlerde yaşamakla birlikte Büyük tepe (tıl), Büyük yakıtlı (hop), Küçük yakıtlı (kadek), Küçük tepe (kankatır), Uzun pınar (mederg), Sarıkaya (sahrik), Yaylacık (muskan), Yabanardı (miyalan), Bağlık (bahser), Aşağıbeşyamaç (kepçal), Dizik, Vilayrek, Hırabamuskan, Hırabzerik, Madun, Keliştek, Cinhisar, Mitik, Kuçuk, Bahçecik, VanK, Ağjan, Dırıjan, Karuk, Hılım, Gönen, Melho, Bıldı Çatak, Aşağıçatak, Keliştek, Gogircin, Goli, Cuma kalesi, Geboz köylerinde yoğun olarak yaşamaktadırlar.

Diyarbekir –Çermik-Siverek-Hilvan arasında da birçok köy ve mezraları da bulunmaktadır.